Kaip ir žaislai, knygos – kasdienybės palydovės nuo pat kūdikystės.
Tėvams rekomenduojama pradėti skaityti jau kūdikiams: jie, tikėtina, knygų turinio dar nesupras, tačiau stebės tėvų intonacijas, nurims ir po truputį pamils knygas.
Skaitymas paaugusiems vaikams teikia įvairialypę naudą: padeda lavinti vaiko kalbos raidą, pažintinius gebėjimus, ugdo gebėjimą mąstyti, lavina vaiko fantaziją bei kūrybiškumą, emocijų raišką, padeda tapti vaikui empatiškesniam, formuoti pamatines vertybes, koreguoti įpročius, nugalėti įvairias baimes, puoselėti psichologinę sveikatą.
Vis tik, kokią literatūrą rinktis pagal vaiko amžių ir ką apie tai svarbu žinoti?
Literatūra, tinkamiausia 1–3 metų vaikams
Lengvas siužetas. 1–3 metų mažyliams dar sudėtinga susikaupti ir nuosekliai klausytis ilgų istorijų, todėl rinkitės paprasto siužeto, paprasta kalba parašytas ir tokio amžiaus vaikams suprantamas istorijas. Tinka ir teminės vaikiškų eilėraščių knygelės.
Iliustracijų ir nuotraukų gausa. Vaikai iki 3 metų geriausiai geba suvokti pasaulį per vaizdus, todėl rinkitės gausiai iliustruotą literatūrą su mažai teksto. Tinka knygos ir su pieštais paveikslėliais, ir su nuotraukomis.
Knygos su papildomais elementais: lipdukais, garsais, lytėjimo pojūčius lavinančiais paveikslėliais, mygtukais, kortelėmis, specialiais rašikliais ir pan. Mažus vaikus ypač domina veiklą skatinančios interaktyvios knygelės: pavyzdžiui, knygą apie gyvūnus praturtina įrašyti tų gyvūnų skleidžiami garsai. Nė vienas mažylis neatsispirs pagundai reikiamose vietose suklijuoti lipdukus ar specialiu nuvalomu rašikliu apvedžioti geometrines figūras.
Knygos, kurias vaikai galėtų vartyti savarankiškai. Rinkitės didesnio formato knygas storais puslapiais, kad vaikai jas galėtų vartyti ir patys „skaityti“.
“Knygos suteikia vaikams galimybę patirti dalykus vaizduotės pagalba, prieš jiems įvykstant realiame gyvenime. Sutikti gyvūnus, kuriuos retai galime išvysti, pasimokyti iš knygų personažų poelgių.
Grupėje turime pačių įvairiausių knygų, nuo Mikės Pukuotuko enciklopedijos iki visiems pažįstamų pasakų. Turimas knygas stengiamės susieti su savaitės tema.
Kai kalbame apie įvairius gyvūnus dažniausiai naudojame enciklopedijas, kurios padeda papasakoti kur ir kodėl gyvena įvairūs gyvūnai, kuo maitinasi ir kas jiems būdinga.
Pasakas siejame su Kimochi pasakojimais apie emocijas ir įvairias kylančias nemalonias situacijas. Tai padeda suprasti, kad visi, net knygų personažai išgyvena skirtingus jausmus. Klausydami istorijų ieškome teisingų emocijų išraiškos būdų ir nemalonių situacijų sprendimo.
Mano grupės vaikučių amžius 4-5 metai, tad knygas stengiamės rinktis atsižvelgiant į jų amžių. Mūsų megstamiausios knygelės: ,, Skie-me-nuo-tos pa-sa-kos”, Selemonas Paltanavičius ,, Pažinkime Lietuvos gyvūnus”, ,,Piktukis”.”
-SODO padalinio, Kodėlčiukų grupės auklėtoja, Deimantė
Literatūra, tinkamiausia 4–7 metų vaikams
Ilgesnės, sudėtingesnės istorijos. Šio amžiaus vaikams skirtoje literatūroje apylygėmis dalimis turėtų dominuoti ir iliustracijos, ir tekstas. Vaikai geba vis geriau susikaupti, įsitraukti, sekti siužeto liniją.
Pasakos. Puikus žanras – pasaka, tik rinkitės adaptuotas, pritaikytas šio amžiaus vaikams, venkite pasakų, kuriose dominuoja smurtas ir baisybės.
Vaizduotės lavinimas. Rinkitės vaizduotę lavinančią literatūrą, kuri moko ieškoti išeičių iš sudėtingos padėties, supažindina su kūrybiškais problemų sprendimo būdais.
Eilėraščiai, eiliuotos istorijos. Ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikams patinka eilėraščiai, eiliuotos pasakos. Jos padeda lavinti atmintį: nė nepastebėsite, kaip labiausiai patikusias eilėraščių eilutes vaikas praės deklamuoti mintinai.
Ugdomoji literatūra, padedanti pasiruošti mokyklai. Taip pat vaikus nuo 4 m. patariama supažindinti ne tik su pramogine literatūra, bet po truputį ruošti mokyklai: mokyti skaičių, raidžių, geometrinių figūrų pavadinimų ir pan., įsigyti paprastų vaikiškų enciklopedijų.
Lavinamoji ir informacinė literatūra. Pradėjus eiti į mokyklą vaikų žingeidumas dar labiau išauga, todėl rekomenduojama rinktis literatūrą, kurioje sudėtingi dalykai aiškinami paprastai ir vaikams suprantama kalba. Vėlgi tinka specializuotos vaikiškos enciklopedijos, pažintiniai leidiniai.
Pasaulio klasikų literatūra. Pradinių klasių mokinius pats metas supažindinti ir su visame pasaulyje pripažinta vaikiška klasikine literatūra ir garsiausiais autoriais, tarp kurių – A. Lindgren, H. K. Andersenas, J. Verne’as, A. Saint-Exupery, M. Twain’as, L. Carroll’is, P. L. Travers, T. Jansson
Comments